مزایا و شرایط تحصیل در اوکراین - مهاجرت به اوکراین برای تحصیل

همه چیز درباره تحصیل در اوکراین

اوکراین از جمله کشورهایی است که طی این سالها امکان تحصیل در آن به راحتی فراهم است . مزایای تحصیل در اوکراین باعث شده است که دانشجویان زیادی از جمله دانشجویان ایرانی به فکر ادامه تحصیل در این کشور باشند. در سال ۲۰۱۸ متقاضیان تحصیل در دانشگاه های کشور اوکراین در رشته پزشکی، از کشور هند (از دیگر کشورهای با تحصیل ارزان) نیز بیشتر بوده است. در ادامه به شرایط تحصیل در اوکراین و مزایای آن می پردازیم.

از مزایای تحصیل در اوکراین که باعث اعزام دانشجویان به این کشور می شود  می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • هزینه های پایین زندگی و تحصیل در اوکراین
 • بالا بودن سطح علمی آموزش و پرورش و دانشگاه های کشور اوکراین
 • معتبر بودن اکثر مدارک دانشگاه های اوکراین در کشور ایران توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت، و در سطح جهانی در کشورهای کانادا، آمریکا و کشورهای اروپایی
 • تحصیل در دانشگاه های اوکراین بدون آزمون ورودی (پذیرش ساده تحصیلی در بهترین دانشگاه های این کشور به نسبت دیگر کشورهای اروپایی)
 • امکان یادگیری دروس با زبان های انگلیسی، اوکراینی، روسی و فرانسوی  در دانشگاه های اوکراین
 • امکان گرفتن اقامت دائم اوکراین از طریق تحصیل برای دانشجویان به الزام رعایت قوانین اقامت اوکراین
 • اجازه کار دانشجویی در هفته به صورت موقت و اجازه کار تمام وقت در آخر هفته ها، تابستان ها و تعطیلات ژانویه به دانشجویان

 

شرایط عمومی تحصیل در کشور اوکراین برای تمامی رشته ها و مقاطع تحصیلی به شرح زیر می باشد :

 • داشتن حداقل مدرک دیپلم ۱۲ ساله در هر رشته ای و ارائه آن به دانشگاه اوکراین
 • دارا بودن پاسپورت با اعتبار حداقل یک و نیم سال
 • اخذ مدرک پیش دانشگاهی اوکراین (پادفک)

متقاضیان تحصیل در کشور اوکراین بایستی مدارک مورد نیاز ثبت نام ، نامه پذیرش در دانشگاه و ویزای تحصیلی را به دانشگاه ارائه دهند.

دوره پادفک : از مهمترین شرایط تحصیل در دانشگاه های کشور اوکراین در هر رشته ای ، قبول شدن در دوره پادفک (دروس پیش نیاز هر رشته) می باشد. دوره های زبان پادفک طی ۹ ماه به عنوان دوره پیش دانشگاهی به زبان روسی و اوکراینی برگزار می گردد.

دانشجویان باید به این نکته توجه داشته باشند که قبل از ثبت نام در دوره های زبان ، از زبان تدریس رشته مورد نظر خود مطلع شوند.

همچنین متقاضیان می توانند در دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شود تحصیل کنند اما قبل از آن باید مدرک آیلتس ۶ یا ۶٫۵ را داشته باشند و به دانشگاه مورد نظر ارائه دهند. معمولا در رشته های پزشکی، دروس ارائه شده در دانشگاه به زبان انگلیسی می باشد. نکته قابل توجه این است که شهریه رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شود بالاتر از رشته هایی است که به زبان روسی و اوکراینی تدریس می شود.

مقاطع مختلف تحصیلی در کشور اوکراین :

زمان تحصیل در مدارس کشور اوکراین در دوره ابتدایی ۴ سال ، دوره راهنمایی ۵ سال و در دوره دبیرستان ۲ سال می باشد. همچنین آموزش تحصیلی در دانشگاه های اوکراین در سه مقطع تحصیلی لیسانس به مدت ۴ سال، فوق لیسانس به مدت ۲ سال و دوره دکتری به مدت ۴ سال انجام می گیرد. امکان تحصیل در تمامی مقاطع دانشگاه های اوکراین برای دانشجویان خارجی وجود دارد.

شرایط پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی :

تحصیل در دوره کارشناسی دانشگاه های اوکراین به مدت ۴ سال به طول می انجامد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی، دانشجو باید علاوه بر دارا بودن شرایط عمومی تحصیل (مدرک دیپلم ، ویزای تحصیلی ، گواهی سلامت پزشکی ، هدف از تحصیل در این مقطع)، بایستی شرایط  سنی (حداقل ۱۷ سال و حداکثر ۳۰ سال) را نیز داشته باشد. افراد بالای ۳۱ سال حتما باید دارای مدرک فوق دیپلم یا لیسانس باشند. به دلیل اینکه اکثر دروس در مقطع کارشناسی به زبان اوکراینی تدریس می شود دانشجو باید مدرک زبان اوکراین را نیز داشته باشد و مهارت کافی به زبان این کشور برای گذراندن ۴ سال تحصیل در دوره کارشناسی را داشته باشد. (فرصتی برای دانشجویان در نظر گرفته می شود که بتوانند دوره های پادفک را سپری کنند). تخمین زده می شود که افراد مبتدی طی ۶ تا ۱۰ ماه می توانند زبان اوکراینی را یاد بگیرند.

شرایط پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد :

زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال می باشد. برای تحصیل در این دوره، دانشجو علاوه بر داشتن مدرک لیسانس، به دلیل اینکه تحصیل در این دوره با دو زبان انگلیسی و اوکراینی ارائه می گردد بایستی مدرک یکی از این دو زبان را نیز داشته باشند. دانشجویان می توانند یکی از زبان های انگلیسی، اوکراینی و روسی را برای تحصیل انتخاب کنند اما باید مدرکی که نشان دهد به زبان مورد نظر انتخابی تسلط دارند را به دانشگاه ارائه دهند.

تحصیل در این دوره نیز مزایایی دارد مانند داشتن کار دانشجویی و امکان گرفتن بورسیه های تحصیلی . یکی از دلایل تحصیل در دوره کارشناسی ارشد این است که امکان اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری را در کشور اوکراین برای دانشجویان بیشتر می کند.

شرایط پذیرش تحصیلی در اوکراین در مقطع دکتری :

زمان تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های اوکراین ۳ الی ۴ سال می باشد. (در مقطع پزشکی و دندانپزشکی ۶ سال). در این دوره همانند تحصیل در دوره کارشناسی ارشد، دانشجو بایستی مدرک یکی از دو زبان انگلیسی و روسی را بسته به دانشگاه و رشته انتخابی خود داشته باشد. همچنین مدارک تحصیلی خود را از مقطع دیپلم تا کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات آن به دانشگاه ارائه دهد. از دیگر شرایط تحصیل در این مقطع برخورداری از رزومه قوی تحصیلی می باشد. مانند داشتن مقالات معتبر و یا کتاب های تالیفی. دانشجویان این مقطع برای فارغ التحصیلی باید یک پایان نامه بسیار با کیفیت و با درجه علمی بالا به دانشگاه ارائه دهند.

به علت مزایای تحصیل در این دوره مانند دریافت حقوق ماهیانه قابل توجه ، اعطای ساعت کاری بالا به دانشجویان و همچنین برخورداری از انواع بورسیه های تحصیلی ، به این دوره در کشور اوکراین توجه ویژه ای می شود.

 

تحصیل رایگان – اخذ بورسیه تحصیلی اوکراین

تحصیل رایگان به معنی گرفتن بورسیه تحصیلی می باشد که هزینه های تحصیلی توسط دانشگاه یا سازمان ها و موسساتی پرداخت می شود. برای تحصیل رایگان در کشور اوکراین و اخذ بورسیه تحصیلی ، دانشجویان باید شرایط لازم را داشته باشند مانند داشتن سوابق علمی و معدل بالا در دوره کارشناسی.

برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقاطع بالاتر دانشجویان باید دارای ریز نمرات بسیاربالا، سوابق پژوهشی و تالیف بیش از دو مقاله بین المللی باشند.

ذکر این نکته لازم است که تنها برخی از رشته های دانشگاهی در اوکراین شامل بورسیه تحصیلی می باشند. البته هزینه های تحصیل در این کشور در کل پایین بوده و دانشجویان می توانند بدون نیاز به اخذ بورسیه تحصیلی به راحتی آن را تامین کنند.

از شرایط لازم برای تحصیل در مقطع دکتری با بورسیه تحصیلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن مدرک آیلتس با حداقل نمره ۶٫۵ (گواهی داشتن تسلط کافی به زبان انگلیسی)
 • دارا بودن مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
 • داشتن یک استاد راهنما برای پشتیبانی تز دکترای دانشجو
 • داشتن مقالات معتبر بین المللی و یا کتاب های تالیف شده در رزومه تحصیلی خود
 • دریافت ویزای تحصیلی (نخستین شرط لازم برای پذیرش)

برخورداری از تمامی این شرایط و یا تعدادی از آن ها ، شانس پذیرش فرد را برای گرفتن بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری را افزایش می دهد.

 

ذکر چند مطلب کوتاه دیگر در خصوص تحصیل در کشور اوکراین :

اخذ ویزای کاری در اوکراین از طریق تحصیل: برای پیدا کردن شغل مناسب در اوکراین پس از پایان دوره تحصیلی، افراد بایستی تحصیل خود را به خوبی گذرانده و تسلط کافی به زبان اوکراینی داشته باشند. همچنین افراد پس از پیدا کردن شغل مناسب، می توانند با کار در اوکراین، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهند.

از هزینه های تحصیل در این کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد : هزینه پذیرش دانشگاه، هزینه اقامت دانشجویی در اوکراین، هزینه بیمه دانشجویی، هزینه کتاب های درسی دانشگاه و…

بهترین دانشگاه های اوکراین : دانشگاه ملی کارازین خارکف ، دانشگاه ملی کیف ، دانشگاه ملی زاپروژیا (ZNU)

در انتها به متقاضیان و دانشجویان عزیز که  کشور اوکراین را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند توصیه داریم که بهتر است قبل از سفر به اوکراین و گرفتن ویزای تحصیلی و ثبت نام در دانشگاه های آن، از شرایط  و هزینه های زندگی دانشجویی ، هزینه تحصیل در رشته های مختلف و همینطور از انواع بورسیه های تحصیلی  اطلاعات کامل به دست آورند تا دچار مشکل نشوند و بتوانند با مدیریت کامل از پس هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور برآیند.

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط تحصیل و پذیرش در دانشگاه های اوکراین و استفاده از خدمات مشاوره ، میتوانید با دفتر مهاجرتی ایران تو اوکراین تماس حاصل فرمائید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *